Élvezd Grúzia messze földön híres vendégszeretetét 12 napon át!
Időpont
Az ár tartalmazza 1 személyre
Az ár nem tartalmazza
Felár
Program
1. nap: Kutaisi – Fekete-tenger
Indulás Budapestról a hajnali órákban, érkezés Kutaisibe délelőtt 11:00-kor. Indulás a Fekete-tenger délkeleti csücskébe, Adzsariába. Grúzia autonóm területe Adzsária, a török (s egyben Kis-ázsiai) határ mentén fekvő szubtrópusi tengerpart, jelentős muszlim lakossággal. Ez a néhai Kolkhisz, Aitész király legendás földje, ahonnan Iaszón és az Argonauták ellopták az aranygyapjút, s itt tépte Prométheusz máját a sas, amiért a mitológiai hős megszerezte az embereknek a tüzet. Az ókori világban görögök által is telepített, majd Rómához is tartozó terület a XVI. században vált az Oszmán-Birodalom részévé, majd a XIX. században Oroszországé. A térség legszebb üdülővárosa, az ismét egyre ismertebbé váló Batumi. Érkezés követően Batumi városnézés. Szállásfoglalás, éj Batumiban (2 éj).
2. nap: A Fekete-tenger és a Grúz tea illata
Reggeli követően elindulunk Adzsara hegységbe. A természet itt egyszerűen fantasztikus, lenyűgöző tájak, rengeteg vízeséssel, hegyi folyókkal és kanyonokkal. A hegyvidéki Adzsarában számos ősi erődítmény, Tamara királynő idejéből származó kőhídok és más értékes történelmi tárgyi emlék maradt fenn. Utazásközben meglátogatjuk egy helyi borászatot. Adzsara a borászat egyik legrégebbi központja, és Keda település történelmi központja. Itt termelik a Tsolikauri és Chhaveri borokat, amelyek nagyon népszerűek a helyiek és a Grúziába látogatók körében. Visszautazás Batumiba.
3. nap: Szváneti az örök hó- és örök erődtornyok vidéke
Reggelit követően kijelentkezünk a szállodából. A mai napon Mesztia felé indulunk. Gyönyörű út áll előttünk, tűlevelű erdőkkel és zubogó hegyi folyókkal tarkított, csodálatos tájakon haladunk keresztül. Első megállónk az egyik legősibb nemesi család, a Dadianik téli palotája, Zugdidi városában. A palotát Mingrélia uralkodójának és Catherine Dadiani szuverén herceg feleségének tiszteletére építették. A 19. században Mingrélia uralkodójának kérésére hozták létre a múzeumot, melyben a herceg kincstárai és más, grúz régiségek kaptak helyet. Jelenleg több, mint 41.000 darab tárgy található itt, ezek között a grúz kultúra ritka darabjai is fellelhetők. A pompás épületet egy csodálatos botanikus kert öleli körül. A 26,4 hektáros területen többfajta trópusi növény is megtalálható. Délután utazás Szvánetibe, az ország legmagasabb lakott övezetébe. A szvánok, a grúz nép egyik legfontosabb törzse, az idők kezdete óta pásztorkodásból éltek, a Központi-Kaukázus égbenyúló legelőin. Erődszerűen megépített falvaik közül több még ma is áll, sajátos erődtornyaik (20-25 m magas, 5-6 szintes raktár és lakótornyok) a középkori építészet remekei. 2 napos tartózkodásunk alatt a legfontosabb, UNESCO világörökségi védelem alatt álló helyszíneket keressük fel. Utazás Mesztiába, a régió 1.500 m magasan fekvő fővárosába. A 2.000 m feletti szván falvak innen csak 4 X 4 meghajtású terepjárókkal érhetőek el. Átszállás terepjáróinkba, falujárás a 4.000 m magas gerincek tövében. Éj Mesztiában (2 éj).
4. nap: Ushguli
A reggelit követően Ushguliba indulunk, amely az UNESCO Világörökség részeként Európa egyik legmagasabban fekvő és folyamatosan lakott, 2.000 méter felett található települése. A tornyok többszintesek, a bejárati ajtó kicsi, ablakok pedig csak a legfelső szinten vannak, hogy a hidegben minél több hő bent maradjon. Az épületeket elsősorban lakhatásra és tárolásra használták. Az állatok és az emberek a földszinten, egy helyiségben éltek, míg a felső szinteket tárolásra használták. Az itt élők a mai napig az állataikat a környező mezőkön legeltetik. A faluban sétálva a háttérben a gyönyörű Skhara hegyet láthatjuk, mely 5.201 méteres magasságával Grúzia legmagasabb hegye. Útközben egyedülálló szvanetiai falvak mellett haladunk el, autóbuszunkból kiszállva rövid sétákat teszünk, így közelebbről is megnézhetjük hogyan élnek a helyiek. Megállunk az Enguri folyó melletti Szerelemtoronynál is, amely a legenda szerint egy házas férfi szerelmét gyászoló nő emléke. Szállás Mesztiában.
5. nap: Utazás Tbiliszibe
Egész napos utazás Tbiliszibe, az ország fővárosába. Utunk a Kaukázus elképesztő hegyei között halad, gyönyörködhetünk a tájban, egy kis pihenésre pedig több alkalommal is megállunk. Esti megérkezés Tbiliszibe. Éj Tbilisziben.
6. nap: Tbiliszi
A település és környéke már a Kr. e. IV. évezredtől lakott. A legkorábbi írásos említés a IV. századból származik. Mára harmóniában fér meg egymás mellett az ősi és a modern városrész, kicsit európai, mégis kicsit keleties, ahol szépen felújított sétálóutcák és éttermek várják a látogatókat. A városnézést a Grúzia Anyja szobor megtekintésével kezdjük, ahonnan leereszkedve lehetőségünk lesz a Nurikala erőd fotózására. A fővárosra innen nyílik legszebb, körpanoráma szerű kilátás. Leereszkedés az óvárosba, ahol a szűk, kicsiny utcácskákban lépten-nyomon ősi időkből származó látnivalókba botlunk. XII. században alapított Metekhi templom után elsétálunk a zsinagógához, a Szioni Székesegyházhoz (VI-VII sz.), a Béke hídjához és az Ancsiszkáti templomhoz (VI. sz.). A Béke Hídja egy olasz tervező alkotása, olyan megkapó és érdekes a formája, hogy sokak szerint, mára a város új jelképévé vált. Séta a modern városrészben: Felkeressük a Rusztaveli sugárutat, majd a Szabadság-teret. Délutáni szabadprogram és vásárlási lehetőség. Éj Tbilisziben.
7. nap: Mtcheta a kereszténység bástyája
Reggeli után utazás Mtcheta-ba, Grúzia ősi fővárosába. Mcheta, az egykori Ibéria, majd Kartli első fővárosa, festői tájon, a Mtkvari és az Aragvi folyók összefolyásánál fekszik. A hagyomány szerint a mellette és fölötte emelkedő hegytetőre állította Szent Nino a keresztjét, melynek helyére később kápolnát, majd templomot emeltek: ez lett a Jvari (kereszt) templom. Az építés 586 és 608 között történt. A templom körül védelmi fal is állt, ennek a nyomait ma is láthatjuk. A Jvari Mcheta városától keletre fekszik, így a felkelő nap első fénye a templomot éri, ezért reggelente a városból rátekintve a templom szinte mennyei fényben tündöklik. Este, napnyugtakor pedig, amikor a város már rég árnyékba, vagyis sötétségbe borult, a nap utolsó sugarai még beragyogják a templomot. A Szvetichoveli székesegyház jelentőségére a neve is utal: Szveti-Choveli, vagyis „életadó oszlop”. Ezen a helyen a kereszténység előtt szentélyliget volt, majd a kereszténység felvétele után a 4. században az ősi pogány szent helyre fatemplomot építettek, az 5. században pedig bazilikát. A ma látható templom a 11. század elején épült, amikor az araboktól sikerült visszahódítani a várost és az építkezés a keresztény egyház jelentőségének visszaállítását szimbolizálta. A székesegyház a kaukázusi építészeti hagyományokat követi és az elsőként Kutaisziben, a Bagrati székesegyházon megjelenő stílusjegyeket őrzi magán. Felkapaszkodás a Jvari székesegyház-kolostor dombjára. A különleges épület és panoráma fotózása. Séta a Szvetichoveli Székesegyház erődített épületegyütteséhez. Rövid szabadidő és vásárlási lehetőség. Utazás a Nagy-Kaukázus főgerince irányába, kb. 1,5 órás látogatással az Ananuri erőd- és templomkomplexumnál. A XVII. századi épületegyüttes csodálatos helyen, s ismét csak az Aragvi folyó partján fekszik, történelme folyamán számos csata szemtanúja volt. Az épületek motívumai között kiemelt szerepet kaptak a „kőbe faragott” szőlő- és borkultusz elemek, a falakon kívüli piacon még ma is vásárolható hagyományos, szaru borivó-kürt. Késő délutáni érkezés a Grúz hadiút kapujához, Gudauri sí központjába. Vacsora és szállás Gudauriban.
8. nap: A Grúz hadi út és a Kazbek óriásvulkán
Reggeli után elindulás a Grúz hadiúton. A cári időkben kiépített magashegyi út Örményországot és Grúziát kapcsolja össze Oroszországgal. Az úttest 2.000–2.200 m magasságban halad, körös-körül 3-4.000 m magas csúcsok látványával. Hadiútnak készült, mára a Kaukázus turisztikaiszépségeinekfőútvonala. Kazbegi-be érkezésünk után átszállás 4X4 meghajtású terepjáróinkba, melyekkel gyönyörű erdőkön keresztül a Gergeti Szentháromság templom-kolostorig (XIV. sz.) jutunk fel. Az „égbe épített” templomból lenyűgöző kilátás nyílik az 5.047 m magas Kazbek óriásvulkánra, s innen indul túránk a Gweleti-vízeséshez is. Esti visszautazás a fővárosba. Éj Tbilisziben.
9. nap: Kakheti és a grúz borok dicsérete
Kiruccanás Grúzia elsőszámú bortermelő területére 2 pincelátogatással és borkóstolóval. Reggeli indulással utazás Signhaghi megerősített középkori városába. Borkóstolásba torkolló séta. Utunkat folytatva a következő látnivaló Szt. Nino sírja a IV. századi (!) Bodbe kolostorban. Látogatás egy helyi borászatban, ahol megkóstoljuk az ősi módon készült fehér-, illetve vörösbort. A grúz borok feltehetően Földünk legrégebbi nedűi – a helyiek büszkék is, az egyetemes emberiség javát szolgáló, s elévülhetetlen érdemű találmányukra… Az ősi borkészítési eljárás nagyjából az alábbi: a szőlő kipréselt levét méhviasszal lezárt agyagedényekben, grúzul kvevrikben a földbe ásták, hogy ott állandó, alacsony hőmérsékleten végbemenjen az erjedés. Délután visszautazás Tbiliszibe. Éj Tbilisziben.
10. nap: Upliszcihen - Gori
Reggeli után búcsú Tbiliszitől és visszaindulás Kutaisi felé. Útközben Upliszcihe (Kr.e. I. sz.) barlangváros megtekintése. A sziklába vájt város az egyik legfontosabb antik település Grúziában. Itt haladt el a Selyemút egyik ága. A város több ezer éven keresztül lakott volt és több mint 700 mesterségesen vájt „épületet” számlált. Jelenleg kb. 150 maradt épen belőlük. Az egykori lakóhelyiségek, a borospincék, a pékségek és műhelyek, az antik színház és a középkori bazilika bejárása a terepen. Kutaisibe érkezés után látogatás a Parlament épületénél, majd korai nyugovóra térés. Szállás Kutaisiben.
11. nap: Kutaisi
Reggeli követően megtekintjük a Gelati kolostort, amely Grúzia legfontosabb vallási központja. A templom freskókkal gazdagon díszített. Ezután a szomszédos Bagrati katedrálist, illetve a Motsameta kolostort keressük fel. Eutazunk az Imererti egyik természeti emlékműve a Prométheusz-barlang. Kumistavi falu közelében, a Tskaltubo - Tsageri út jobb oldalán található, 1984. július 15-én a Grúz Tudományos Akadémia Földrajzi Intézetének barlangkutató expedíciója új barlangot talált, amelyet "Tskaltubo"-nak neveztek el. A Prométheusz-barlang a tengerszinttől 100 méterre található. A barlangot mészkőből alakították ki, és a főbejárattól 60 méterre egy tó található.A barlangot a különböző építészeti csarnokai teszik egyedivé. 16 ilyen csarnokot fedeztek fel, és mindegyiknek megismételhetetlen megkövesedett formái vannak. A legszebb termet, amelyet cseppkövek és sztalagmitok jellemeznek, "Rustaveli"-nek nevezték el. Visszautazunk Kutaisibe folytatjuk napunkat a helyi termelői piacon, és marad idő arra is, hogy önállóan is felfedezhetjük Kutaiszi városát.
12. nap: Kutaisi - Budapest
Reggeli után transzfer a repülőtérre. Indulás 13:35-kor, várható érkezés Budapestre 12:50-kor.
Jó utat kívánunk!
Jelentkezz be vagy regisztrálj és utána tudsz kérdezni!
Az utazásról a fontos tudnivalókat és a részvételi díj tartalmát a szöveg leírásában találod. Az ajánlat érvényessége a szabad helyektől függ • Egyéni igény kapcsán kérj árajánlatot az utazási irodától, a végleges kalkuláció ennek alapján módosulhat. • Vásárlás után 2 munkanapon belül érvényesítsd a megvásárolt utazási szándékod emailben az utazas@netida.hu címen, ajándékutalvány esetében is.
Figyelem! Az árak az Euró árfolyama és az aktuális gazdasági helyzet miatt változhatnak. Ezért kérjük, vásárlás előtt kérjen ajánlatot az utazas@netida.hu email címen vagy az ajánlatkérés funkció segítségével! Kollégáink rövid időn belül pontos kalkulációt küldenek Önnek!
segitseg@alkupon.hu | |
+36 1 490-0010 +36 20 283 9008 |
|
Elérhető Hétfő - Péntek: 09:30-15:00 |
Ehhez az akcióhoz nem érkezett hozzászólás.
Kérdezz az akcióról